Підвищено розмір аліментів та спрощено механізм їх стягнення

Земля у фокусі
21.06.2017
Сьогодні ВККС розглядає 6 скарг на суддів
27.06.2017

Підвищено розмір аліментів та спрощено механізм їх стягнення

Президентом підписаний закон України від 17 травня 2017 року № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, що стосуються поліпшення захисту прав дитини на належне утримання»  (проект №4928)., який спрощує механізм стягнення аліментів.  Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування  (опублікований у газеті “Голос України” від 08 червня 2017 року № 102).

            Законом, зокрема, усуваються колізії та прогалини законодавства, що дозволяли не сумлінним батькам затягувати судовий процес. Також спрощується механізм та скорочуються строки прийняття судового рішення про стягнення аліментів, спрощується судовий захист прав одержувача аліментів, тягар доказування переноситься на платника аліментів та ін.

Серед іншого, стягувач аліментів має право звернутися із заявою про стягнення аліментів судовим наказом  у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а не 30%, як це було раніше.

При визначенні розміру аліментів суд враховуватиме і приховані доходи платника аліментів.

Також Закон встановлює право того з батьків, з яким проживає дитина, визначати спосіб стягнення аліментів та отримувати в порядку спрощеного судочинства аліменти в розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку у разі визначення розміру аліментів як частки від заробітку (доходу) матері, батька дитини, або у розмірі п’ятдесят відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо заявлено вимогу про індексацію аліментів, присуджених у твердій грошовій сумі.

Передбачається, що не допускається зупинення провадження у справі про стягнення аліментів з підстави наявності спору про батьківство, материнство, визначення місця проживання дитини, участь одного з батьків або родичів у вихованні дитини, спілкуванні з дитиною.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – від дня подання такої заяви.

Автори закону пояснили необхідність його розробки неврегульованістю у законодавстві низки питань, неоднозначністю судової практики, що призводить до обмеження прав осіб, на користь яких стягуються аліменти, а також доцільністю запозичення досвіду європейських держав.

Зокрема, платники аліментів, що свідомо ухиляються від утримання дітей, можуть використовувати процесуальні можливості щодо затягування судового процесу, що призводить до порушення прав дітей.

Тому закон насамперед, спрощує механізм прийняття судового рішення щодо стягнення аліментів. Зокрема, встановлено право того з батьків, з яким проживає дитина, визначати спосіб стягнення аліментів та отримувати їх в порядку спрощеного судочинства.

Очікується, що зміни стимулюватимуть батьків до сумлінного виконання своїх обов’язків щодо утримання дітей, у зв’язку з цим очікується зменшення кількості справ (виконавчих проваджень) про стягнення аліментів.

  Л.П. Звіздовська, юрист Адвокатського Бюро «Анатолія Іванова»