У ААУ обговорили, що робити адвокату в разі тимчасового обмеження свободи клієнта

«Порушність» майнових прав. Особу можна позбавити приватної власності за наявності суспільного інтересу та в разі виплати компенсації
03.07.2017
Медіація та антикризові судові центри покращать імідж Феміди
04.07.2017

У ААУ обговорили, що робити адвокату в разі тимчасового обмеження свободи клієнта

Нюанси застосування тимчасового обмеження свободи в ході досудового розслідування обговорювалися 29 червня ц.р. на круглому столі Комітету кримінального права і процесу Асоціації адвокатів України.

Правозахисник Едуард Багіров поділився з адвокатами досвідом допомоги клієнтам, які потрапили в СІЗО. Дуже важливо підготувати клієнта, зазначив пан Багіров, оскільки знаходитися в СІЗО дуже важко і морально, і фізично, і в перший час людина під тиском може підписати все що завгодно, а адвокату потім доведеться доводити, що такі показання надані «під тиском». Важливо мати «тривожний рюкзачок» на випадок, коли клієнта помістять в СІЗО: там повинні бути вода, одяг, предмети гігієни, папір, конверти з марками, довідка про хвороби тощо. Адвокату важливо відразу відвідати клієнта в СІЗО і виступити в ролі психолога, заспокоївши клієнта. Потрібно розповісти клієнту про тюремні правила, радить пан Багіров: наприклад, про те, що там велика увага приділяється сексуальній орієнтації (з гомосексуалами не спілкуються, до них заборонено торкатися). Варто попередити клієнта про те, що якщо співкамерники задають питання про деталі злочину — це «підставні качки», що збирають інформацію. Ще один важливий аспект — «не тільки вийти на свободу, але і вийти на свободу здоровим», адже при неправильному поводженні в СІЗО можна залишитися інвалідом.  Що стосується СІЗО СБУ — це «елітно, але незаконно», вважає Едуард Багіров. Головне, зазначив правозахисник, всім діяти за законом — і правоохоронцям, і суддям, і адвокатам.

Дмитро Соляник, прокурор відділу нагляду прокуратури Києва, розповів про ізолятори тимчасового тримання: в Києві такий ІТТ один, і умови там краще, ніж в СІЗО. Також пан Соляник висвітлив проблемні нюанси взаємин слідчого і адвоката, зазначивши, що часто бувають не праві обидві сторони.

Головна проблема в непрофесіоналізмі слідчих, вважає адвокат Володимир Бойчук, адже адвокатам часто складно «зловити» слідчого, створюються штучні перешкоди. Г-н Бойчук радить пам’ятати, що адвоката зобов’язані допускати в СІЗО, і для цього не потрібно ніяких спеціальних довідок згідно з чинним КПК.

Старший слідчий Головного управління СБУ в Києві та області Анатолій Трембач порадив адвокатам, що робити, якщо їх не допускають до клієнта при слідчих діях. «Колеги, звертаю увагу на те, що слідчі дуже часто мають власну філософію, яка дозволяє їм ставити нам перешкоди», — додав Володимир Бойчук, тому клієнта потрібно чітко орієнтувати на те, щоб він нічого не говорив без адвоката.

Також на круглому столі виступили судді: Наталія Сальникова, суддя Голосіївського райсуду Києва, і Андрій Ключник, суддя Святошинського райсуду Києва. Слідчі судді особливо активно дискутували зі слідчим. Так, пані Сальникова не раз зазначила, що у багатьох учасників процесу все ще «старий КПК в голові», причому зловживають і слідчі, і судді, і адвокати. Суперечка виникла і з приводу можливості допуску адвоката на будь-якій стадії, в т.ч. під час слідчої дії (наприклад, обшуку). «Захисник сприймає слідчого як ворога, слідчий приймає захисника як ворога … А ми одне ціле, пазли одного малюнка», — зазначила Наталія Сальникова, закликавши всі сторони до співпраці.

 

ІНФОРМАЦІЮ ВЗЯТО З:

http://radako.com.ua/